Társalgási Klub (Conversation Club)

TÁRSALGÁSI KLUB a Pollack-on

2014. november 6-án, csütörtökön 17:00-kor a PTE-PMMIK-n (7624 Pécs, Boszorkány u.2 .) az A216-os teremben.

A téma: Sörkészítés házilag - Learn to brew your own craft beer

(a részvétel ingyenes). A klub vezetője Marcus Juby (marcus@pmmik.pte.hu)

Have you ever tasted craft beer? You know how much nicer it is than mass produced beers but you also know that it is much more expensive, right?

Did you know that you can legally brew your own beer with minimal equipment, and it will cost you much less than buying even the cheapest beers in a pub or shop?

If you are interested in how, come to my talk about beer and homebrew and I will tell you about the basics of how to brew your own craft beer.

Be careful, it might change your life :-)

'Give a man a beer and you waste an hour. Teach a man to brew and waste a lifetime'

A Társalgási Kub az „Idegen nyelvi képzési rendszer fejlesztése a Pécsi Tudományegyetemen” című TÁMOP-4.1.2.D-12/1/KONV-2012-0010 számú pályázat keretében valósul meg.

csütörtök, november 6, 2014 - 17:00