2015. február 25. (szerda) 17 óra

Harcosok klubja

Amerika nagyvárosainak pincéiben egy titkos szervezet működik: ha egy éjjel az utca összes nyilvános telefonja összetörik, ők jártak ott; ha egy köztéri szobor óriás fémgömbje legurul talapzatáról, és szétrombol egy gyorsétkezdét, az az ő művük; ha egy elegáns bank parkolójának összes autóját rettentően összerondítják a galambok - az sem véletlen. Vigyáznak a leveleinkre, átveszik telefonüzeneteinket, kísérnek az utcán: és még csak készülnek a végső dobásra: a nagy bummra... Pedig az egészet csak két túlzottan unatkozó jóbarát találta ki: azzal kezdték, hogy rájöttek, nincs jobb stresszoldó, mint ha alaposan megverik egymást. Pofonokat adni jó. Pofonokat kapni jó. Számukra ez a boldog élet szabálya.

Fight Club

In this darkly comic drama, Edward Norton stars as a depressed young man (named in the credits only as "Narrator") who has become a small cog in the world of big business. He doesn't like his work and gets no sense of reward from it, attempting instead to drown his sorrows by putting together the "perfect" apartment. He can't sleep and feels alienated from the world at large; he's become so desperate to relate to others that he's taken to visiting support groups for patients with terminal diseases so that he'll have people to talk to. One day on a business flight, he discovers Tyler Durden (Brad Pitt), a charming iconoclast who sells soap. Tyler doesn't put much stock in the materialistic world, and he believes that one can learn a great deal through pain, misfortune, and chaos. Tyler cheerfully challenges his new friend to a fight. Our Narrator finds that bare-knuckle brawling makes him feel more alive than he has in years, and soon the two become friends and roommates, meeting informally to fight once a week. As more men join in, the "fight club" becomes an underground sensation, even though it's a closely guarded secret among the participants. (First rule: Don't talk about fight club. Second rule: Don't talk about fight club.) But as our Narrator and Tyler bond through violence, a strange situation becomes more complicated when Tyler becomes involved with Marla (Helena Bonham Carter), whom our Narrator became infatuated with when they were both crashing the support-group circuit. Based on the novel by Chuck Palahniuk, Fight Club was directed by David Fincher, who previously directed Pitt in the thriller Se7en.

szerda, február 25, 2015 - 17:00