2015. március 11. (szerda) 17 óra

A guardista

Boyle őrmester egy Isten háta mögötti ír kisvárosban teljesít szolgálatot. Sajátos módon értelmezi a szolgálatot: prostituáltakkal szórakozik, zugalkoholt ad a haldokló anyjának, és rá se bagózik a szeme előtt működő nemzetközi kábítószercsempész-hálózatra, amelyet Clive Cornell irányít. Az Amerikából érkező FBI-ügynök, Wendell Everett a drogbanda után nyomoz. Boyle-t persze nem érdekli mindez, ám amikor a társa, Aidan eltűnik, a kedves prostija megzsarolja, és a csempészek le akarják fizetni, Boyle mégis aktivizálja magát: saját kezébe veszi a törvényt.

The Guard

The Guard is a comedic fish-out-of-water tale of murder, blackmail, drug trafficking and rural police corruption. Two policemen must join forces to take on an international drug- smuggling gang - one, an unorthodox Irish policeman and the other, a straitlaced FBI agent. Sergeant Gerry Boyle (Brendan Gleason) is an eccentric small-town cop with a confrontational and crass personality and a subversive sense of humor. A longtime policeman in County Galway, Boyle is a maverick with his own moral code. He has seen enough of the world to know there isn't much to it and has had plenty of time to think about it. When a fellow police officer disappears and Boyle's small town becomes key to a large drug trafficking investigation, he is forced to at least feign interest when dealing with the humorless FBI agent Wendell Everett (Don Cheadle) assigned to the case.

szerda, március 11, 2015 - 17:00